-->
Domov / O Trubarju / Trubarjev "nigdirdom" SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
Trubarjev »nigdirdom« v Nemčiji

Trubar se mora umakniti v Nemčijo, kjer izda prvi knjigi v slovenskem jeziku

Leta 1547 je bil Trubar na višku svoje cerkvene kariere pod okriljem Katoliške cerkve, star 39 let, kanonik ljubljanske stolnice, s službenim mandatom v Šentjerneju na Dolenjskem, ko je z Dunaja v Ljubljano prišel cesarjev ukaz, da ga zaradi novih verskih nazorov aretirajo in zaprejo. Trubar se je aretaciji izmaknil s pobegom na Nemško, kjer je prevzel mesto evangeličanskega pastorja v bližnjem Rothenburgu nad Taubero. Leta 1549 se je poročil z Barbaro Sitar, ki je za njim prišla iz Kranja, ustanovil družino in kmalu izdal prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik, ki sta bili konec leta 1550 natisnjeni v Tübingenu.

Pregnanstvo – »nigdirdom«

Od svojega 40. do 78. leta je živel na Nemškem. Le od leta 1562 do 1565, dobra tri leta, mu je bilo še dano preživeti v domovini, v Ljubljani, kjer je kot evangeličanski deželni škof (superintendent) vodil kranjsko Evangeličansko cerkev in zanjo napisal svojo najizvirnejšo knjigo, Cerkovno ordningo (Cerkveni red). Pri 57 letih je bil drugič in za vedno pregnan iz domovine. Po tem drugem pregnanstvu je na svojem zadnjem službenem mestu, v Derendingenu pri Tübingenu, skoval besedo „nigdirdom“, nikjer doma!

»Stati inu obstati«

 »Stati inu obstati« je bilo Trubarjevo prekaljeno reklo, za katerim stojijo njegov življenjski boj in idealizem, njegova močna osebnost, njegova globoka ljubezen do slovenskega naroda.
V mestecu Kempten, blizu švicarske meje, je v času od leta 1553 do 1560 preživel svoje najustvarjalnejše obdobje - začel je prevajati Sveto pismo. Po drugem pregnanstvu je za nekaj mesecev dobil župnijo v Lauffnu pri Heilbronnu, a že naslednje leto, 1566, ko mu je bilo 58 let, je prevzel svoje zadnje delovno mesto v Derendingenu pri Tübingenu.

Plodno življenje v tujini se zaključi s smrtjo 29. junija 1586

Do svoje smrti leta 1586 je napisal 22 knjig in prevedel vso Novo zavezo ter dve leti pred smrtjo dočakal celoten prevod Biblije v slovenščino, delo svojega učenca Jurija Dalmatina.



Daljše besedilo: Trubarjev »nigdirdom« v Nemčiji, dr. Zvone Štrubelj