-->
SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
Muzej Laško odpira razstavo Obrazi Primoža Trubarja

V Muzeju Laško bodo 8. oktobra ob 18. uri odprli razstavo Obrazi Primoža Trubarja, ki jo bo javnosti predstavila idejna avtorica projekta Irena Brunec Tebi. O pomenu razstave in zbranih upodobitvah za Slovence pa bo spregovoril Viktor Žakelj, predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar.

 

Na razstavi v Muzeju Laško, ki jo je pripravila skupina OSUP J.K.M.B., v kateri sodelujejo Mirko Juteršek, Peter Krečič, Lev Menaše ter akademska kiparka in slikarka Irena Brunec Tebi, bodo lahko obiskovalci uživali v ogledu izbora del stotih umetnikov. Na ogled bodo izvirniki, kot tudi reprodukcije, ker originalov ni bilo mogoče najti ali pa stojijo na drugih lokacijah kot spomeniki pričujočemu prvemu velikanu slovenskega jezika, so sporočili iz Muzeja Laško.

 

Prva postavitev razstave Obrazi Primoža Trubarja je bila junija letos v ljubljanski Galeriji Kresija, druga, dvomesečna, pa na gradu Turjak. Laščani so razstavo pripeljali iz Pokrajinskega muzeja Murska Sobota, kjer so bila vsa zbrana dela na ogled septembra. Razstava je zelo odmevna in tudi medijsko zanimiva, saj obsega dela, večinoma nastala v letih v zadnjih sto letih (1908-2008); med ustvarjalci pa so tako najvidnejši akademsko izobraženi likovniki kot tudi samouki in umetniki iz tujine.

 

V knjigi Obrazi Primoža Trubarja, ki bo s prevodoma v angleški in slovenski jezik izšla do konca letošnjega leta, je zapisano: "Pisalo se je leto 1530. V majhen trg ob reki Savinji na Štajerskem, imenovan Tiffer (danes Laško) je prispel mlad duhovnik. Bilo mu je komaj dvaindvajset let in pravkar ga je tržaški škof Bonomo posvetil v duhovnika. Mladeniču je bilo ime Primož Trubar. Kljub mladosti je bila za njim dolga pot. Že z 12 leti se je odpravil iz rodne Rašice na šolanje na Reko, nato pa v Salzburg in Trst. Še preden je bil posvečen, je bil imenovan za župnika v Loki pri Zidanem Mostu, vendar tam ni maševal. Užival je le dohodke, s katerimi si je plačeval študij bogoslovja na Dunaju."

 

Navajajo tudi, da je bilo Laško v času, ko je Trubar nastopil prvo službo, majhen, toda pomemben kraj. Dobrih 300 let je mesto že uživalo trške pravice, tukaj je bil tudi sedež deželnega sodišča, marsikateri Laščan pa je študiral na Dunaju. Laško je preživelo kar nekaj turških vpadov, pa tudi kmečki upori se mu niso izognili.

 

"Kdo ve, kako je bil Trubar sprejet med Laščani. V začetku verjetno kar dobro. Tako, kot povsod, so tudi tržani Laškega v mladem župniku videli nekaj novega, drugačnega, morda celo zanimivega. Seveda so prav gotovo bili med njimi tudi dvomljivci, ki so se s strahom spraševali, kaj jim bo prinesla sprememba," je še zapisano v omenjeni knjigi.

 

 

Vir: STA

 

 

Informacija o Muzeju Laško

 

<- Nazaj na: Novice, obvestila