-->
SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
Zgodovinar Igor Grdina sklenil Drago 2008 s predavanjem Trubar za vse čase

S predavanjem zgodovinarja Igorja Grdine Trubar za vse čase so se v parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu zaključili 43. študijski dnevi Draga 2008, ki so letos potekali v znamenju 500. obletnice rojstva Primoža Trubarja. Zbrane na sklepnem srečanju 43. Drage je nagovoril tudi minister za šolstvo in šport Milan Zver.

 

Obletnici rojstva Primoža Trubarja sta bili posvečeni obe predavanji - poleg Grdinovega tudi referat izseljeniškega duhovnika Zvoneta Štrublja, nanjo pa se je v svojem govoru navezal tudi minister Zver.

 

Minister se je poleg tega navezal tudi na nedavno sklenjeno slovensko predsedovanje Evropski uniji, ki lahko Slovence po njegovih besedah navdaja s ponosom, da so pripadniki naroda, ki je uspel dobiti svoje mesto v zgodovini. Zaslugo za to ima tudi tradicija slovenskega šolstva, ki je pomagala ohraniti slovenski narod v razburkanem prostoru Srednje Evrope. Današnje okoliščine, je dejal Zver, niso nič manj zanimive in od Slovencev, ki so maloštevilen narod, zahtevajo, da so na vseh področjih nadpovprečni.

 

Trubar nas nagovarja v različnih časih, pa je dejal popoldanski predavatelj Igor Grdina, ki je v svojem referatu izpostavil nekatere bistvene Trubarjeve lastnosti, začenši z njegovo neupogljivo vero, ki je vir vsega njegovega delovanja. Trubar je bil tudi začetnik emancipacije Slovencev, prvi, ki je uporabil pojem "slovenska dežela" ter prvi humanistični vzornik slovenske misli. Slovenščino je želel vpeljati na vsa področja življenja, medtem ko se danes, ko je položaj za slovenščino mnogo ugodnejši kot v preteklosti, mora ta po besedah predavatelja sredi Slovenije umikati kakemu drugemu jeziku.

 

Trubar tudi ni bil tako enostranski kot nekateri drugi reformatorji; v njegovem delu je namreč prisotna vera v pravičnost, njegov humanizem pa se je med drugim kazal pri odnosu do islamskega sveta in muslimanov, saj je bil prepričan, da so tudi ljudje, ki živijo pod turško oblastjo, raznoliki. Ta njegova misel o odnosih med ljudmi ni bila dovolj upoštevana. Zato, je dejal Grdina, bi moralo biti več Trubarja za naš čas.

 

V dopoldanskem delu letošnje Drage je po maši, ki jo je daroval tržaški škof Eugenio Ravignani, o novi duhovni podobi Primoža Trubarja predaval izseljeniški duhovnik in teolog Zvone Štrubelj. Trubar je po njegovih besedah doživel svoje duhovno rojstvo v Trstu, kjer se je pri takratnem škofu Petru Bonomu izobraževal in bil tudi posvečen v duhovnika.

 

Reformacijo je Trubar dojemal kot vrnitev k stari veri cerkvenih očetov, poudarjal je pomen verskega in etičnega življenja ter je opravil sintezo med katoliško formo mentis in idejami protestantizma. Ostrine Martina Luthra je obšel in bil vezan izključno na učitelje, ki so bili bolj nagnjeni k spravljivosti. Zato ima Štrubelj Trubarja za preroka miroljubnega sožitja na celotnem Balkanu in tudi v današnji združeni Evropi.

 

Ob tej priložnosti pa so odprli tudi razstavo Vsem Slovencem, posvečeno Primožu Trubarju.

 

 

Vir: STA

 

<- Nazaj na: Novice, obvestila