-->
SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
V Krškem ustanavljajo podružnico društva Primož Trubar

V Dvorani v parku v Krškem bo drevi ustanovni zbor članov Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar oziroma njegove nove podružnice za Posavje. V okviru zbora bodo izvedli Kmeclovo monodramo Trubar pred slovensko procesijo v interpretaciji dramskega igralca Anatola Šterna, je za STA povedala članica iniciativnega odbora Alenka Černelič.


Po besedah svetovalke za kulturo občine Krško, članice društva Primož Trubar in iniciativnega odbora Alenke Černelič je Krško mesto dveh dežel, katerih življenje se je vsa stoletja prepletalo in povezovalo, prav tako pa so povezana vsa mesta in vsi kraji, ki jih danes označujejo kot Posavje.


Kot so zapisali pri iniciativnem odboru za ustanovitev podružnice, je 15. stoletje zaznamoval boj z različnimi tegobami, predvsem turškimi vpadi in boleznimi, 16. stoletje, predvsem njegova druga polovica, pa je bilo stoletje napredka na več ravneh. Oba bregova reke Save, tako mesto Krško kot Brestanica, sta bila takrat del širšega reformnega gibanja, Brestaničan Adam Bohorič in Krčan Jurij Dalmatin pa sta se tam srečala kot učitelj in učenec ter nadaljevala skupno pot.


Njuna dediščina je po mnenju društva Primož Trubar neprecenljiva, skrb zanjo pa je dolžnost, zato občina Krško vrsto let skrbi za obeleževanje dneva reformacije. Pri tem sodelujejo tudi člani društva, prav tako so sodelovali pri slovesnih odkritjih doprsnega kipa Adama Bohoriča pred šolo v Brestanici in kipov Adama Bohoriča ter Jurija Dalmatina v mestnem parku v Krškem.


Kot je povedala Černeličeva, v Krškem poznajo in cenijo vlogo društva Primož Trubar, zato si želijo, da bi ustanovili podružnico tudi v Posavju, z njo pa bi bili pri ohranjanju, varovanju in predstavljanju pomembnega dela slovenske kulturne dediščine učinkovitejši.


Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar s sedežem v Ljubljani je bilo ustanovljeno leta 1994 kot laično društvo. Kot so sporočili iz društva, si prizadevajo za temeljito in vsestransko seznanjanje slovenske družbe z vsebino in pomenom protestantskih dosežkov ter za ohranjanje tega pomembnega dela slovenskega zgodovinskega spomina.


Društvo želi s sodelovanjem pri javnih prireditvah, zlasti ob prazniku dneva reformacije, utrjevati splošno zavest o trajnih vrednotah slovenskega protestantizma, spodbujati znanstveno preučevanje slovenskega protestantizma in posredovati znanstvene izsledke javnosti. Hkrati skrbi za znanstveno objavljanje starejših in manj dostopnih slovenskih protestantskih tiskov ter piscev. Spodbuja pretok informacij v javnih občilih in mu namenja glasilo Stati inu obstati.


Društvo ima podružnice v krajih z bogato protestantsko dediščino: v Rašici, Mariboru in Murski Soboti, drevi se jim bo priključilo še Krško.

 


Vir: STA

 

<- Nazaj na: Novice, obvestila