-->
SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
V Mestnem muzeju Ljubljana razstava Primus, posvečena Trubarju

Obeleževanju Trubarjevega leta se je pridružila tudi Ljubljana. Vrhunec dogodkov, povezanih s Trubarjem, se bo zgodil drevi ob 19. uri, ko bodo v muzeju odprli razstavo z naslovom Primus. Naslov zaobjema dva pomena - "prvič" in Primož, je pojasnil direktor muzeja Blaž Peršin, ki je poudaril, da bo javnosti nekaj predmetov predstavljenih premierno.


Ljubljana ima več razlogov za slovesno praznovanje 500-letnice rojstva Primoža Trubarja: Trubar si je želel pridigati v mestu, za jezikovno osnovo je vzel rašiško ljubljanski dialekt, da bi knjige lahko razumeli vsi Slovenci, leta 1564 je s Cerkveno ordningo Ljubljano postavil za središče vseh Slovencev, Ljubljana pa je bila tudi sedež protestantske cerkve.


Po Peršinovih besedah so želeli z razstavo Primus Trubarja postaviti v širši evropski kontekst - kot evropskega izobraženca, humanista, reformatorja, jezikoslovca in pridigarja. Na razstavi bodo zato še posebej predstavljeni tisti, ki so nanj vplivali, denimo renesančni škof Bonomo, Erazem Roterdamski in reformatorji, v prvi vrsti seveda Martin Luther.


O razstavi je podrobneje, še posebej o razdelku "prvič", spregovorila avtorica Irena Žmuc. Na razstavi bo prvič na ogled vrsta umetnin, med njimi Biblija Jurija Dalmatina z originalnim Trubarjevim podpisom, ki je sicer v lasti ljubljanske Frančiškanske knjižnice. Omenila je tudi nekaj slik: 1575, ki jo je ustvaril Matej Sternen, portret kiparja Toneta Demšarja, portret kiparja Mirsada Begića in najnovejšo sliko Trubarja z naslovom Mož s knjigo, ki jo je pred tremi meseci ustvaril Nikolaj Beer.


Iz likovne zbirke Mestnega muzeja Ljubljana bo na ogled kip Draga Tršarja, ki je bil namenjen za pročelje Polževe hiše na Ribjem trgu, kjer je Trubar nekaj časa živel, in slika Rika Debenjaka, ki je obeležil trenutek, ko je Trubar leta 1561 prišel domov in so ga somišljeniki počakali pred mestnim obzidjem, da bi jim pridigal božjo besedo.


Obiskovalci razstave bodo lahko s pomočjo zemljevida tudi izvedeli, kje so v Ljubljani stale pomembne protestantske institucije in kje so živeli ključni protestanti.


Razstavo, ki bo na ogled do 31. decembra, bo odprl ljubljanski župan Zoran Janković, pridružili pa se mu bodo še nekateri slovenski župani in kolegi iz Italije in Nemčije, kjer je Trubar prav tako pustil svoj pečat.

 


Vir: STA

 

Povezava:

Mestni muzej Ljubljana

 

<- Nazaj na: Novice, obvestila