-->
SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
Razstava o Trubarju junija gostuje v Bistri pri Vrhniki


Skulptura Trubarja, ki preprostim ljudem podarja knjigo, delo kiparja Aleksandra Arharja. Foto: Petra Trček/STA


Avtorji razstave Niko Samsa, Jože Starič in Metka Starič. Foto: Petra Trček/STA

V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki so danes odprli razstavo o Primožu Trubarju z naslovom Vsem Slovencem ... Razstava, odprta bo do 22. junija, je uvod v Trubarjeve dneve, ki se bodo zaključili z gledališko predstavo Abecedarium, 20. junija.


Razstava je sestavljena iz več delov: na stenskih panojih je predstavljeno Trubarjevo življenjsko popotovanje, v vitrinah pa tehnični vidik - razvoj knjige in poklici, povezani z njenim nastankom. Lutke v vitrinah so rokodelsko delo Marije Zlobko, lesene dele pa je izdelal Jože Starič. Razstavo zaokrožuje skulptura Trubarja, ki preprostim ljudem podarja knjigo, delo kiparja Aleksandra Arharja.


"Ker se tisk in kultura povezujeta s Trubarjem kot avtorjem prve tiskane knjige v slovenskem jeziku, smo se odločili, da razstavo postavimo tudi v tehniškem muzeju," je povedala Martina Orehovec, vodja tiskarskega oddelka in kustosinja v muzeju.


"Razstava je zelo posrečen kratek prerez, delo in deloma tudi čas, v katerem je bival. Na primeren način Trubarja predstavi tako Slovencem v Sloveniji in zunaj nje kot mnogim tujcem," je razstavo komentiral Mihael Glavan, vodja Rokopisnega oddelka NUK in avtor knjige Trubarjev album ali Romanje s Trubarjem. "Trubar je mnogo več, kot si nekateri predstavljajo. Eni mu pravijo prerok, drugi utemeljitev slovenskega jezika, a je predvsem človek, ki je priklical Slovence k bolj aktivnemu bivanju, da ne govorim o njegovem opusu, ki je povzročil standardizacijo slovenskega jezika," je za STA povedal Glavan.


Nevladna organizacija Parnas in zavod za kulturo in turizem Velike Lašče se je z razstavo pridružila letošnjim prireditvam ob 500. obletnici rojstva Primoža Trubarja. Avtorji, Barbara Pečnik, Andrej Perhaj, Niko Samsa in Metka Starič, želijo z njo povezati vse Slovence. "Voda povezuje kraje, kjer je Trubar živel, po jeziku se ti kraji razlikujejo, knjiga pa je že v 16. stoletju Slovence popeljala v Evropo," je dejala Staričeva na današnjem odprtju razstave.


Do 22. junija, ko se razstava zaključi, bodo lahko osnovnošolci na delavnicah učne liste zvezali v knjigo, nato pa na razstavi o Trubarju ter razstavi o tiskarstvu iskali pravilne odgovore. Zadnja prireditev v okviru Trubarjevih dni v Bistri bo gledališka predstava Abecedarius skupine Kulturno-umetniškega društva Primož Trubar iz Velikih Lašč. "Predstava v gledališkem jeziku in prek multimedije o pomenu Trubarja in njegovega dela govori na aktualen način, skozi oči malega človeka," je pojasnila Orehovčeva.


Razstavo so pripravili lani, že oktobra pa je gostovala v Slovenskem domu Kulturno-prosvetnega društva Bazovica na Reki na Hrvaškem. Letos je potovanje začela v slovenskem parlamentu, šla na Trubarjevo domačijo na Rašci in Novo Gorico, videli so jo že Slovenci v Sarajevu in Puli. Med kraji, kjer je potoval Trubar, je razstava do zdaj obiskala Dunaj, Bad Urach, kjer je bilo srečanje slovenskih društev v Nemčiji, nemški Kempten, trenutno je postavljena v Evangeličanskem domu Primoža Trubarja v Derendingnu pri Tübingenu, kjer je Trubar pokopan.


Septembra bodo z razstavo gostovali še med Slovenci v Italiji, v Trstu, Gorici in Čedadu, potovanje po Nemčiji pa se bo iz Deredingna nadaljevalo v Stuttgart in celo na nogometno prvenstvo. Kopiji razstave sta v obliki stalne postavitve še v Laškem in Murski Soboti.

 


Vir: STA

 

Tehniški muzej Slovenije

 

<- Nazaj na: Domov