-->
SLO ENG
Trubarjevo leto
O Trubarju
Trubarjev čas
Koledar dogodkov
Novice
Publikacija
Povezave
Zanimivosti
V Sovodnjah ob Soči odkrili spomenik Primožu Trubarju


Kip Primoža Trubarja v Sovodnjah ob Soči. Foto: Jurij Paljk/STA


Slovesnost ob odkritju kipa Primoža Trubarja. Igralec Radoš Bolčina v vlogi Primoža Trubarja. Foto: Jurij Paljk/STA

V Sovodnjah ob Soči so danes slovesno odkrili spomenik Primožu Trubarju. Slovesnost sodi v okvir proslav ob 500. obletnici rojstva začetnika slovenskega knjižnega jezika, Slovenci na Goriškem pa se želijo na ta način oddolžiti spominu na Trubarja, ki je novembra 1563 pridigal in prenočeval v Sovodnjah, so sporočili iz Kulturnega doma Gorica.


Osrednji govornik na slovesnosti ob odkritju spomenika, ki se je je udeležilo več sto ljudi z obeh strani državne meje, je bil predsednik Slavističnega društva Slovenije Miran Košuta, nastopilo pa je tudi več goriških pevskih zborov in v vlogi Primoža Trubarja igralec Radoš Bolčina.


Košuta je prisotne nagovoril v slovenščini iz Trubarjevih časov in najprej spomnil, kako je Trubar jeseni leta 1563 prišel na Goriško, kjer je bival v gradu v Rubijah in bližnji Gorici in seveda pridigal ter utrjeval "to pravo staro vero" in, kot je zapisal sam Trubar, "delil obhajilo ob pridigi v vseh treh jezikih". Osrednji govornik je poudaril aktualnost Trubarjevega dela in misli v današnjem času, kot je tudi aktualna njegova vera in "zagnanost v absolutno".


Trubar je po mnenju Košute aktualen tudi kot kulturnik in nenazadnje je aktualno tudi "Trubarjevo jezikovno očetovstvo, njegova nesmrtna zaljubljenost v slovensko materinščino, ki ga ni ogradila za plotovi kake nacionalistično jalove jezikovne samozadostnosti." Po njegovih besedah lahko danes upravičeno rečemo, da je bil Trubar zgled multikulturne razgledanosti in "Evropejec na kvadrat".


Košuta pa je tudi opozoril, da je Trubar danes za vse obveza, ker "moramo Slovenci zgledno skrbeti za svoj jezik, kajti suvereno moramo uveljavljati enakopravnost svojega jezika, nehlapčevsko živeti z angleščino in italijanščino, ..., skrbeti pa moramo predvsem za rast, rabo in prihodnost slovenščine."


Doprsni kip je postavljen pred Rubijskim gradom v Sovodnjah, ob ulici, ki nosi ime po očetu slovenske pisane besede. Novembra 1563 je namreč Primož Trubar pridigal v slovenskem, italijanskem in nemškem jeziku ter prenočeval v tamkajšnjem gradu. Bronasti kip je po naročilu slovenskega podjetnika Venka Černica izdelal v Bukarešti rojeni kipar Dumitru - Ion Serban, ki že vrsto let živi v Vidmu.


Slovesnosti v Rubijah se je udeležila množica ljudi, med njimi številni župani z obeh strani meje, generalni konzul v Trstu Jože Šušmelj, goriški prefekt Roberto De Lorenzo, ki je imel tudi krajši nagovor, v katerem se je zavzel za spoštovanje vseh jezikov in za Trubarjev duh tudi danes, ter vrsta drugih političnih in kulturnih delavcev. Med njimi je bila tudi slovenska senatorka v Rimu Tamara Blažina.


Osrednji pobudnik postavitve obeležja je družinsko podjetje Rubijski grad, ob sodelovanju občinske uprave Sovodnje ob Soči, Kulturnega doma iz Gorice, ZSKP, ZSKD in Kulturnega centra Lojze Bratuž. Pokrovitelji dogodka so tudi krovni organizaciji slovenske manjšine v Italiji SKGZ in SSO, odbor za kulturo pri deželi Furlaniji-Julijski krajini, Goriška pokrajina, urad vlade za Slovence po svetu ter častni odbor za počastitev 500. obletnice rojstva Primoža Trubarja, ki mu predseduje predsednik republike Danilo Türk, so še sporočili iz Kulturnega doma Gorica.

 


Vir: STA

 

<- Nazaj na: Novice, obvestila